Nie umarł król, niech żyje król!, czyli są wyniki

Wczoraj na sekundy przed wybiciem godziny 22 Izrael wstrzymał oddech. Główne kanały telewizyjne zaczęły odliczanie do zamknięcia komisji wyborczych i ujawnienia wstępnych wyników w oparciu o exit polls. Gdy na ekranie pojawiły się pierwsze słupki poparcia wraz z twarzami liderów partii, wydawało mi się że słyszałem zza okna smutne westchnięcie wielu liczących na zmianę.

Wyniki ankiety "exit polls" przeprowadzonej dla Kanału 2

Wyniki ankiety „exit polls” przeprowadzonej dla Kanału 2

Zarówno Kanał 1, 2 jak i 10 izraelskiej telewizji wskazywały na zwycięstwo partii dotychczasowego premiera Netanyahu – Likudu. Kanał 1 i 10 dawały jeszcze cień nadziei, gdyż według ich ankiet Likud i Zionist Union otrzymały po tyle samo mandatów. Sztab Likudu jednak już i tak świętował, jakby wiedział co przyniesie środowy poranek. A środowy poranek przyniósł oficjalne wyniki z 99% komisji wyborczych. Dostałem wtedy wiadomość od Dana z informacją o wynikach i komentarzem.

The train is SILENT. (Pociąg ZAMILKŁ)

Okazało się, że z szans na wygraną centro-lewicy i obalenie rządów Bibiego Netanyahu zostały już chyba tylko marzenia. Likud zdobył 1/4 miejsc w Knesecie, co może tej partii zdecydowanie ułatwić utworzenie koalicji rządzącej. Według opinii ekspertów, Netanyahu zostanie wsparty przez partie prawicowe, z którymi nie powinien mieć problemu na przekroczenie połowy mandatów.

Wyniki - wykres

Oficjalnie wyniki po zliczeniu głosów z 99% komisji, opracowanie własne

Resztki nadziei mają jednak liderzy Unii Syjonistycznej, którzy zapewniają, że będą walczyć do końca i dołożą wszelkich starań, aby stworzyć blok rządzący. Matematyka i doświadczenia poprzednich wyborów, sugerują że nadal jest nadzieja na lewicowy rząd. A jak wiemy, nadzieja będąca matką głupich umiera ostatnia.

Oficjalnie, ostateczne wyniki wyborów zostaną opublikowane w czwartek. Wtedy też rozpocznie się oficjalna ścieżka do uformowania rządu. Pierw prezydent konsultuje się z przewodniczącymi wszystkich partii, które weszły do rządu. Następnie wybiera tego lidera, który ma największe szanse na uformowanie koalicji – najczęściej (ale nie zawsze) będzie to lider zwycięskiej partii. Ten na utworzenie bloku rządzącego ma całe 42 dni. Tak więc najpóźniej z końcem kwietnia poznamy skład rządu i nowego premiera. Póki co, gazety i portale rozpisują się na temat potencjalnych mariaży, trwających rozmów, padających obietnic i zapewnień. Jeżeli Netanyahu uda się utworzyć rząd, na którego stanie czele, jako pierwszy premier w historii obejmie to stanowisko trzeci raz. W sumie piastuje to stanowisko już 9 lat, dłużej premierem był Dawid Ben Gurion – pierwszy premier Izraela.

Dzisiejsze nagłówki

Dzisiejsze nagłówki w mediach

Zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników wysłałem wiadomość do kilku znajomych Izraelczyków z pytaniem jak czują się ze świadomością, że Netanyahu przeszedł próbę i nadal będzie najpewniej premierem. Oto, co usłyszałem w odpowiedzi, co tylko pokazuje jakie emocje wzbudzają wybory i ich wyniki i przed jakimi dylematami stoją wyborcy.

This was the first time i had no clear knowledge to whom i will vote. I’ve always had some struggle with my vote, but ended up going with my brain rather than my heart. Being gay and right-winged don’t go well together, and this time made my vote even harder, as gay rights featured and headlined some of the campaigns. I am a strong believer in democarcy, and unlike most of my friends, i never expect to be in the majority opinion and to have people agree with my views. i respect the peoples decision and hope for a better government who will act for the best. and if it doesn’t, you know what ? it’s not the end of the world. there will be a new election in 4 years (or less) and the people will have to vote again.

Pierwszy raz nie byłem pewien na kogo głosować. Zawsze miałem wątpliwości jak głosować ale ostatecznie podążałem za rozumem, a nie sercem. Nie jest łatwo być gejem i mieć prawicowe poglądy, a tym razem było nawet trudniej, gdyż prawa LGBT pojawiały się często w kampanii. Wierzę w demokrację i, w przeciwieństwie do wielu moich znajomych, nigdy nie oczekiwałem być w większości i wymagać, aby inni podzielali moje zdanie. Szanuję zdanie narodu i nadzieje na lepszy rząd. A jeśli taki nie będzie, to wiesz co? To nie koniec świata. Za 4 lata (lub mniej) będą nowe wybory i ludzie znowu zagłosują.

Gil, 36 lat

Okay I will write once my tears have dried

Napiszę (jak się czuję z wynikami), jak tylko osuszę łzy.

Adi, 36 lat

It was an amazing day today. Still going on and people are really excited about this. It’s a great time to see how everyone care. Tel aviv and haifa are sad today. The poor vote for Bibi !! And the city people to the left . Israel is on its head and it’s normal. Even Arabs vote Bibi. They love him any way. Crazy is normal here

Dzisiaj był wspaniały dzień! Nadal trwa i ludzie są z tego powodu bardzo podekscytowani. To wspaniały moment, żeby się przekonać ile to wszystkich obchodzi. Tel Awiw i Haifa są dzisiaj smutne. Biedni głosują na Bibiego! Miastowi na lewicą. Izrael stanął na głowie i to jest normalne. Nawet Arabowie głosują na Bibiego. Kochają go (mimo że Netanyahu uważa prawo głosu mniejszości arabskiej za zagrożenie dla rządu – M.). Szaleństwo jest tutaj normalne. 

Sagy, 39 lat

Have to be honest with you, im completely out of touch from all the politics and whatever and dont even know what the polls say about who won,

Będę z Tobą szczery – kompletnie nie tykam się polityki. Nie wiem nawet, co mówią sondaże. 

Tal, 26 lat

התוצאות של הבחירות הפתיעו אותי מאוד.בשבועות שלפני הבחירות הייתה תחושה חזקה שלפי הסקרים שהתקשורת משקפת לציבור אנחנו עומדים בפני מהפך התחושה הזאת חילחלה אפילו אצלי וחששתי מאוד ממצב שכזה. זה לא סוד שמיליוני דולרים ממדינות אירופאיות ואחרות זרמו לשלל עמותות שעסקו בהפלתו של נתניהו זה הטריד אותי יותר מכל. אישית הייתי מקבל החלטה של הבוחר הישראלי למהפך אבל מהפך שכזה שמומן על ידי אינטרסים זרים וקמפיין תקשורתי חסר תקדים היה מאוד קשה עבורי.
אני צופה שנתניהו יקים ממשלת ימין וחרדים מה שנקרא „השותפים הטבעיים” של הליכוד. זאת הנוסחא היחידה שהוכיחה שאפשר לקיים ממשלה יציבה בישראל וישראל, יותר מכל, צריכה יציבות שלטונית. הציפייה האמיתית שלי היא שנתניהו ינצל את הכוח הפוליטי העצום שהוא קיבל מהעם לטיפול בבעיות החברתיות בישראל כמו משבר הדיור, יוקר המחיה ושיפור החינוך והתחבורה. הוא יודע לעשות זאת ולדעתי אין מנהיג בישראל שיכול לעשות זאת טוב ממנו.

Wyniki wyborów były bardzo zaskakujące. W tygodniu poprzedzającym, gdy media publikowały sondaże, można było odnieść silne wrażenie, że nadchodzi zmiana u władzy. Nawet ja dałem się w to złapać i czułem się z tego powodu zaniepokojony. Nie jest tajemnicą, że miliony dolarów z Unii Europejskiej i innych krajów trafiały do różnych organizacji, których celem było obalenie Netanyahu. Przeszkadzało mi to. Osobiście, oczekiwałbym od głosujących rewolucji, ale taka rewolucja sponsorowana przez zagraniczne interesy i prowadząca bezprecedensową kampanię byłaby dla mnie trudna do zaakceptowania. 

Przewiduję, że Netanyahu zawiąże prawicową koalicję z partiami ortodoksyjnymi, które my nazywamy „naturalnymi partnerami Likudu”. Tylko takie połączenie pozwala na stworzenie stabilnego rządu, a Izrael nie potrzebuje bardziej niczego jak stabilnego rządu. Jedyne czego oczekuję, to że Netanyahu użyje olbrzymiego zaufania jakie otrzymał od ludu i zajmie się problemami socjalnymi – kryzysem na rynku nieruchomości, kosztami życia oraz poprawą naszej edukacji i komunikacji.

(Netanyahu) Wie jak się do tego zabrać i, moim zdaniem, nie ma w Izraelu nikogo, kto zająłby się tym lepiej.

Refael, 31 lat

I na koniec taka ciekawostka odnośnie do samego dnia wyborczego. Jak już wspominałem wcześniej, obowiązuje zakaz publikowania sondaży wyborczych na 5 dni przed wyborami, ale nie ma ciszy wyborczej. Stąd też w dniu wyborów, pod komisjami wyborczymi rozstawiają się partyjne namioty, aktywiści rozdają ulotki, inni rozwieszają plakaty. Wszyscy liczą, że da się głosujących przekonać do zmiany zdania w ostatniej chwili. Samo głosowanie wygląda dość archaicznie biorąc pod uwagę fakt, że ma miejsce w „start-up nation”. Odpowiednia kartka papieru, koperta, urna. Do tego jednocześnie (w jednym pomieszczeniu przy jednej 3-4 osobowej komisji) głosować może tylko jedna osoba.

Agitacja do ostatniej chwili

Agitacja do ostatniej chwili

Jeśli ominęły Cię poprzednie wyborcze wpisy zapraszam do przeczytania o zasadach głosowania oraz o startujących partiach.

PS: Wiem, muszę popracować nad moimi umiejętnościami w Photoshopie.

Jedna uwaga do wpisu “Nie umarł król, niech żyje król!, czyli są wyniki

  1. Pingback: Izrael w ogniu | Izrael od kuchni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s