Oczyszczenie przez zamoczenie. Dla wszystkich.

Luty tego roku to zdecydowanie nie jest dobry miesiąc dla ortodoksyjnych Żydów trzymających w garści Rabinat. Dopiero co na początku miesiąca izraelski rząd ogłosił stworzenie nowej strefy modlitw pod Ścianą Płaczu, która nie będzie kontrolowana przez ortodoksyjny Rabinat. Dzięki temu, swobodny dostęp do świętego miejsca będą mieli także Żydzi reformowani, którzy dopuszczają mieszany tłum podczas modlitwy. W ortodoksyjny-nie-ortodoksyjny sposób modlić będą się tam mogły również kobiety – będą mogły zakładać tałes i świętować Bat Micwę ze zwojem Tory.

A teraz jeszcze szykuje się rewolucja z mykwami i korzystaniem z nich do rytualnego zanurzenia.

View this post on Instagram

Layers.

A post shared by Matt (@matt_franckey) on

Ale po kolei. Jakie zanurzenie?

Zgodnie z zasadami konwersji na Judaizm, całkowite zanurzenie ciała w mykwie jest wymagane, aby stać się „pełnoprawnym Żydem”. Coś na kształt chrześcijańskiego chrztu. Problem w tym, że, co już kilka razy podkreślałem w innych notkach, o tym kto jest „prawdziwym Żydem” w Izraelu decyduje Rabinat. I to właśnie ortodoksyjny Rabinat sprawuje kontrolę nad skuteczną konwersją na Judaizm.

Istnieją oczywiście ruchy reformowane, które również mogą przeprowadzać procesy konwersji. I to właśnie oni najbardziej skorzystają na decyzji Sądu Najwyższego sprzed dwóch tygodni. Ten orzekł, że publiczne, czyli utrzymywane przez państwo, mykwy nie mogą być zarezerwowane wyłącznie dla ortodoksów i muszą być udostępniane także i ruchom reformowanym do przeprowadzania konwersji. Dla nie-ortodoksyjnych ruchów jest to spore zwycięstwo, a już na pewno udogodnienie – dotychczas, aby zakończyć proces konwersji, osoby chcące przejść proces konwersji w obrządku reformowanym musiały dokonać rytualnego zanurzenia w… morzu.

Moment, że co? W morzu? To czym jest ta cała mykwa, że jej zastępstwem może być morze? Zgodnie z Miszną – jednym z kluczowych dokumentów z prawami halachicznymi – mykwa to zbiornik z wodą bieżącą, którego wielkość pozwala na całkowite zanurzenie ciała.

Najbardziej problematyczny wydaje się ten pierwszy wymóg. Przepisy halachiczne określają czym jest woda bieżąca (rzeka, jezioro, morze, deszczówka), w jaki sposób może być transportowana (nie może być pompowana ani przenoszona np. w wiadrach, musi w naturalny – grawitacyjny – sposób zasilać zbiornik) czy magazynowana. Nie bez powodu więc budowa mykwy spełniającej wszystkie warunki to nie lada wyzwanie.

No dobrze, ale tak się męczyć tylko po to, żeby skonstruować basen, w którym dochodzi tylko do judaistycznych chrztów? Nie, nie tylko. Mykwy służą do szeroko pojętego oczyszczania – ludzi i przedmiotów. Zgodnie z zasadami Halachy, z rytualnej kąpieli w mykwie powinni korzystać:

  • konwertyci na Judaizm,
  • kobiety przed zawarciem związku małżeńskiego,
  • kobiety po zakończeniu menstruacji i po porodzie,
  • mężczyźni (a także zamężne kobiety) przed świętem Jom Kippur.

Bardziej ortodoksyjni Żydzi korzystają z mykwy także przed innymi świętami, również przed szabatem. Ci najbardziej konserwatywni – Chasydzi i Haredi – dokonują oczyszczenia nawet i każdego dnia. Mykwy znajdują się także w domach pogrzebowych – korzysta się z nich do obmycia zwłok przed złożeniem ich do grobu. Ruchy reformowane z jednej strony ograniczają „wymóg” obmycia do kilku konkretnych przypadków (konwersja, ślub), z drugiej strony niektóre nurty zachęcają do korzystania z mykw także w innych, dość kontrowersyjnych, sytuacjach; na przykład po przeprowadzeniu aborcji.

W mykwie powinno się również oczyścić naczynia i sztućce przed pierwszym użyciem. Zwłaszcza, gdy zostały zakupione od goja! Co interesujące – zanurzenie w mykwie nie sprawia, że naczynia będą koszerne. Proces „koszeryzacji” to zupełnie inna bajka (głównie chodzi o traktowanie naczyń gotującą się wodą).

Decyzja Sądu Najwyższego nie zmienia jednak faktu, że konwersja nieprzeprowadzona przez uznawanych przez Rabinat rabinów, nie ma większego znaczenia. W świetle statystyk prowadzonych przez świeckie władze, takie osoby są Żydami. Dla Rabinatu – nie, a to oznacza, że będą mieli problemy z takimi rzeczami jak małżeństwo w Izraelu czy pogrzeb. Jednym z argumentów przeciw tej zmianie, które podnosiło Ministerstwo Spraw Religijnych, było twierdzenie, że mykwy dostępne są dla wszystkich Żydów, a ci przechodzący konwersję w obrządku reformowanym Żydami nie są. Sąd oddalił ten sprzeciw w bardzo prosty sposób – osoby korzystające z mykwy, aby dokonać konwersji w momencie wchodzenia do wody również nie są Żydami.

Podobnie jednak jak z poprzednią decyzją – może to być kolejna jaskółka zwiastująca zmianę w traktowaniu ruchów reformowanych w Izraelu i zagrażająca dominującej i uprzywilejowanej pozycji ortodoksyjnej mniejszości. Już od kilku miesięcy izraelscy publicyści coraz częściej zwiastują nadchodzącą schizmę.

[Aktualizacja 02/08/2016] 

Okazało się, że radość nie-ortodoksyjnych Żydów nie trwała długo. 25go lipca, izraelski parlament – Knesset – przegłosował ustawę, która w praktyce anuluje wyrok Sądu Najwyższego z lutego. Stosunkiem głosów 41:35 (przypomnę – parlamentarzystów jest 120) uchwalono prawo, które daje władzom religijnym prawo decydowania o tym, kto może korzystać z publicznych (finansowanych przez państwo) mykw. Nie trzeba chyba tłumaczyć kto stoi za „władzami religijnymi”, które kontrolują mykwy i jaki będzie to miało skutek. Aliza Lavie z opozycyjnej partii Yesh Atid stwierdziła, że uchwalona ustawa „nie jest żydowska, nie jest legalna, nie jest demokratyczna”.

W związku z taką decyzją rządu powraca „kompromisowy pomysł”, aby Agencja Żydowska wybudowała w Izraelu nawet i cztery mykwy dostępne dla Żydów reformowanych i konwertytów. Takie założenie padło w styczniu tego roku, gdy przegłosowany projekt przeszedł pierwsze czytanie.

Cóż… jak widać nie tylko Polska ma problem z respektowaniem orzeczeń najwyższych organó∑ sądowniczych.


Możecie się też zanurzyć w moim Facebooku i Instagramie.

3 uwagi do wpisu “Oczyszczenie przez zamoczenie. Dla wszystkich.

  1. Pingback: Czy to miejsce jest wolne? | Izrael od kuchni

  2. Pingback: Ortodoksów problem z kobietami | Izrael od kuchni

  3. Pingback: Alija także dla „alternatywnych” konwersji | Izrael od kuchni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s