Tymczasem w Izraelu – przegląd prasy

Czasami mam tak, że trafiam na jakąś wiadomość o Izraelu, którą chciałbym się podzielić z czytelnikami. Nie zawsze jest to coś, co wymaga dodatkowego rozwinięcia, a czasami jest uzupełnieniem jakiejś mojej wcześniejszej notki. Dlatego tym razem zamiast dużej notki na jeden konkretny temat – krótszy post będący swoistym przeglądem prasy. Subiektywnym oczywiście.

W sklepach zapłacimy za plastik

Jedną z pierwszych rzeczy, która mnie bardzo zdziwiła w Izraelu, była wszechobecność plastikowych torebek. Mało kto korzysta tutaj z płóciennych toreb na zakupy – wszystko pakuje się do plastikowych siatek, a te do jeszcze większych plastikowych toreb. W 2014 roku rząd podjął próbę wprowadzenia ustawowego ograniczenia plastikowych toreb poprzez wprowadzenie dodatkowej opłaty za takowe. Wówczas pomysł upadł (razem z rządem), o czym pisałem w jednym z punktów tej notki.

Teraz pomysł wrócił i zapowiada się, że od 1go stycznia 2017 roku plastikowe torebki będą płatne. Pierwsze czytanie w Knessecie przeszedł projekt ustawy, który wprowadza odpłatność za plastikowe torebki w wysokości 0,10 NIS (~10gr) za sztukę. Z jednej strony – super, bo, uwierzcie mi, tych toreb jest tutaj naprawdę mnóstwo. Gdy na zakupach proszę o niedawanie torebki, to patrzą się na mnie jak na dziwaka. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że ustawa w takiej formie jest trochę wydmuszką. Proponowany koszt torebki jest kilkukrotnie niższy od tego sprzed dwóch lat, co może okazać się nieefektywne – klienci, nawet korzystając z kilku torebek podczas zakupów, po prostu nie odczują takiego kosztu. Poza tym, ustawa ma się ograniczać jedynie do sklepów wielkopowierzchniowych, pozostawiając w spokoju mniejszych przedsiębiorców czy handlarzy na targach.

Do stycznia jeszcze sporo czasu, wiele może się zmienić (łącznie z rządem), ale bądźmy dobrej myśli. Zawsze to krok do przodu.

Proces nożownika z Jerozolimy trwa

W 2005 roku Yishai Shlissel zaatakował nożem uczestników jerozolimskiej Pride Parade. Za swój czyn został skazany na kilka lat więzienia, z którego wyszedł na kilka tygodni przed zeszłoroczną paradą w Jerozolimie. Mówi się, że człowiek uczy się na błędach – Shlissel albo o tym nie słyszał albo za swoje błędy uznał coś innego. Dlatego też w minionym roku postanowił powtórzyć swój wyczyn – podczas zeszłorocznego Pride Parade zamordował 16-letnią Shirę Banki i ranił kolejnych sześć osób. O problemie z ortodoksami pisałem szerzej tutaj.

Od sierpnia minęło ponad pół roku. Co jakiś czas sprawdzałem jak wygląda postęp w sprawie skazania Shlissela. W statystykach bloga zauważyłem, że nie byłem jedynym, którzy szukał finału tej sprawy. Dopiero niedawno pojawiły się wiadomości o postępie w sprawie – przed jerozolimskim sądem zaczęli zeznawać świadkowie zdarzenia z sierpnia. Z ich zeznań wyłania się przerażający obraz opanowanego człowieka, który z zimną krwią przełożył swój plan na rzeczywistość.

Podobnie jak w 2005 roku, tak i teraz Yishai Shlissel odmówił obrońcy, gdyż nie uznaje ziemskich sądów – wierzy, że za swoje czyny może odpowiadać jedynie po śmierci. Został mu jednak przydzielony obrońca z urzędu, który wije się próbując udowodnić, że oskarżony ani przed atakiem, ani w trakcie nie miał zamiaru nikogo zabić. Cóż, taka prawda adwokata.

Szczerze mam nadzieję, że sąd w duchu wyśmieje taką linię obrony i sprawi, że Shlissel pożałuje swoich czynów jeszcze za życia.

Izrael ogranicza pensje bankowcom

To jest news, który przebił się nawet do polskiej prasy. Czekam tylko, aż ta wiadomość zacznie krążyć po polskim Facebooku w formie obrazka w fioletowym odcieniu sygnowanym przez pewną polską partię pozaparlamentarną.

Otóż w życie weszła ustawa, która ogranicza zarobki prezesów banków („banksterów”…) do 35-krotności najmniejszego wynagrodzenia w firmie, ale nie więcej jak 2,5 miliona NIS (tyleż samo w PLN). Zarobki powyżej górnego limitu mają zostać według nowej ustawy opodatkowane podwójnie.

Według przedstawionych danych, w ubiegłym roku prezesi 10 największych banków zarobili blisko 60 milionów NIS. Nawet jakby mieli teraz zarabiać dozwolone maksimum, to różnica jest znacząca. Nie powinno więc dziwić, że przedstawiciele banków planują zaskarżyć tę ustawę.

Opcje binarne i forex pod lupą

Pozostając w klimatach finansowych… Izrael, w którym hazard jest zabroniony, wydaje się być królestwem firm zajmujących się oferowaniem opcji binarnych – kontraktów spekulacyjnych, które przez wielu określane są po prostu jako hazard („inwestor” obstawia czy w danym czasie cena danego instrumentu wzrośnie czy spadnie). Rezultat jest zerojedynkowy – albo inwestor otrzymuje wcześniej ustaloną „nagrodę” za poprawne wytypowanie albo nie dostaje nic.

Rynek opcji binarnych jest w większości nieuregulowany, przez co pełen jest firm, które oferują wysokie zarobki… ale nie inwestorom, a pracownikom, którzy przekonają jak najwięcej domorosłych inwestorów do utopienia jak największych pieniędzy w tej wątpliwej grze.

Firm funkcjonujących na rynku opcji binarnych jest w Izraelu multum. Ofert pracy dla „specjalistów sprzedaży” jest ogrom. Wszystkie obiecują wysokie zarobki, a wymagają właściwie tylko znajomości języków obcych, przez co praca ta jest atrakcyjna dla nowych imigrantów. Ogłoszenia oczywiście nie wspominają słowem o moralnie wątpliwych aspektach pracy, którymi ewidentnie jest sprzedawanie czegoś, na czym można przede wszystkim stracić.

Wydaje się jednak, że ktoś w końcu zaczął grzebać w tym biznesie próbując pokazać sposób w jaki on funkcjonuje. Czy doprowadzi to do uregulowania (czytaj: zakazania) tego typu działalności w Izraelu? Zobaczymy.


Na Facebooku i Instagramie też postuję!

Jedna uwaga do wpisu “Tymczasem w Izraelu – przegląd prasy

  1. Pingback: Dzieje się, dzieje – przegląd prasy | Izrael od kuchni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s